Видове реклама и рекламна дейност
Съвременната реклама се класифицира по множество критерии. Доброто познаване на характерните особености на всеки вид е решаващо условие за удачно подбиране и ефективно прилагане на целесъобразните методи и средства на реклама. СПОРЕД ОБЩЕСТВЕНАТА СФЕРА, в която се предприема рекламата, нейната класификация е изразена най-нагледно в следната схема:

Политическата реклама е пряко свързана с пропагандата за популяризиране и утвърждаване сред обществеността на определени политически идеи, платформи, програми, партии и лица. Активизира се особено в периода на предизборни кампании. Обект на този вид реклама са предимно партийните лидери, които се предлагат за високи ръководни постове — президент, министри, депутати. Организира се от експерти в сферата на пъблик рилейшънз и се осъществява със съдействието на всички масмедии. Инициативността на рекламистите е твърде ограничена поради фиксирания срок на кампанията и нейното информационно пренасищане, индивидуалността на рекламния обект (партия или неин кандидат), безусловното изискване за положителен резултат и произтичащите от него непочтени действия на някои от съперниците.
Стопанската реклама представя стоки, услуги, марки и фирми на производители и търговци. Тя се подразделя на:
- потребителска - адресирана към крайните купувачи;
- работна - предназначена за специалисти от промишлеността, свободните професии, вътрешната и външната търговия, финансовата сфера и др.;
- селскостопанска, т.е. за рекламно-информационно обслужване на земеделските стопани.
Социалната реклама има за цел да вербува участници в масови обществено полезни начинания, като например: защита на природната среда, хигиенизиране на населените места, материално подпомагане на нуждаещи се, кръводаряване, пестене на енергоресурси, безопасност на движението и на труда, събиране на вторични суровини, преквалификация на останали без работа хора с безперспективни професии, борба срещу наркоманията, срещу нарушенията на обществения ред и морал и т.н. Тази реклама (пропаганда) се финансира от държавата и общините, от обществени организации и сдружения с идеална цел.
СПОРЕД ПОЛОЖЕНИЕТО НА РЕКЛАМОДАТЕЛЯ, като инициатор, рекламата може да се осъществява:
- самостоятелно (индивидуално) — за една фирма, марка и стока/услуга, респективно за сметка на един рекламодател;
- колективно - за няколко рекламодатели с общи интереси в даден стопански отрасъл(от основните суровини до крайните продукти);
- групово (съвместно) - за фирми, които предлагат различни взаимно допълващи се стоки и услуги.
СПОРЕД ЖИЗНЕНИЯ ЦИКЪЛ НА ПРОДУКТА, който се рекламира, се разграничават:
- въвеждаща реклама, т.е. на началната фаза на жизнения цикъл на продукта, респективно нова стока, нова марка или нов пазар; при тази фаза разходите за реклама са най-високи;
- поддържаща (утвърждаваща) реклама — за стабилизиране и разширяване на спечеления дял от пазара и отстояване на натиска на конкуренцията; съобразно силата на натиска се определят интензивността на рекламата и необходимите средства;
- напомняща реклама - когато рекламният обект е навлязъл във фазата на зрялост (насищане на пазара) или конкурентоспособността му започва да намалява; целта е да се запази интересът към фирмата на рекламодателя и верността към неговата марка.

СПОРЕД ПАЗАРНАТА ТЕРИТОРИЯ, която рекламодателят възнамерява да обхване, той избира:
- местна (локална) реклама - ползват се местните масмедии и адресна реклама по пощата; поради ограниченото разпространение, цените на рекламните услуги са сравнително най-ниски;
- регионална реклама - за един или няколко района, определени след надлежно проучване; прилага се обикновено на тестови пазари - при въвеждането на нов продукт, вербуването на нов пазарен сегмент или целева група, при навлизане в страни с многонационално население и др.;
- общонационална реклама - за територията на цялата страна, чрез националните масмедии;
- международна реклама - предназначена за чуждестранни адресати; разпространява се чрез специализирания периодичен печат, рекламни издания на съответните езици и др. средства, със съдействието на задграничните делови партньори — филиали, дъщерни и смесени фирми, агентски представителства и др.;
- глобална реклама — осъществява се по общоприети методи, форми и средства и е валидна за различни страни и райони на света. Такива са рекламите на Кока-Кола, Марлборо, Нестле, IВМ, Кодак, Ранк Ксерокс, Форд, самолетните компании и др.
СПОРЕД НАЧИНА НА ВЪЗПРИЕМАНЕТО Й РЕКЛАМАТА БИВА:
- зрителна (визуална) реклама - печатни материали, витрини и др.;
- звукова (акустична) реклама - радио, грамофонни плочи, фо-нокарти, аудио касети;
- звуково-зрителна (аудиовизуална) реклама - телевизия, мултивизия;
- зрително-вкусова реклама - мостри и дегустации на хранител-но-вкусови стоки;
- зрително-обонятелна реклама - ароматизирани рекламни материали и др.
СПОРЕД СТЕПЕНТА НА ИНТЕНЗИВНОСТ рекламата бива:
- еднократна реклама;
- серийна реклама;
- кампанийна реклама;
- перманентна (постоянна) реклама.
СПОРЕД ПОЛЗВАНИТЕ КАНАЛИ И НОСИТЕЛИ на реклама се правят различни класификации. Официална е класификацията на Международната Асоциация на рекламните агенции, която обхваща 10 основни групи:
- Печатни средства: директна реклама, печатни рекламни издания, рекламни публикации в периодичните издания.
- Реклама чрез електронно-разпръсквателни средства — радио,телевизия, аудиовизия и др.
- Външна и транспортна реклама — крайпътни плакати, пана, калкани, неонови надписи и изображения; реклама върху средствата за обществен транспорт, чрез самолети, балони, спътници и др.
- Реклама на мястото на продажбата — витрини, информационни табла, указатели, пиктограми, фирми, рекламен реквизит.
- Изложбени мероприятия: световни изложения, национални изложби, изложби-базари, подвижни изложби; търговски музеи и фирмени музеи; информационни центрове, търговско-рекламни служби и бюра; демонстрации, дегустации, модни ревюта.
- Рекламни филми и кинореклама.
- Рекламно-насърчителни средства: рекламни мостри и образци, календари, рекламни сувенири, премии и др.
- Рекламни опаковки, етикети, амбалажна хартия, пликове и др.
- Справочни издания — реклама в телефонни и адресни указатели, професионални справочници, разписания на влакове и самолети, пътеводители, програми за спектакли, карт-менюта и др.
- Други рекламни средства.
Разновидности на рекламата се определят и по още някои типични признаци. По-често срещани понятия за тяхното обозначаване са:
- планомерна и спорадична (откъслечна, случайна) реклама;
- сезонна и извънсезонна реклама;
- коригираща и контрареклама;
- институционна реклама — на държавни ведомства и учреждения, кооперативни и обществени организации и т.н.
|
Просветление
Art Express е името на нашата рекламна агенция в Бургас. Основните ни дейности и цели са изработката и разпространението на рекламни материали на територията на град Бургас и региона.
Ние вярваме в добрите идеи водещи до реални, финансови резултати на нашите клиенти.
Клиентите говорят
Разгледайте клиентите, за които сме работили през изминалите години. Нашата репутация се гради на техният рекламен имидж:
Опитайте и вие
Ако имате въпроси към нас, моля обадете ни се на телефон 0879 853 503
или изпратете запитване по e-mail на адрес .
Благодарим ви!
|